W 2021 roku czeka nas kilka zmian w prawie podatkowym. Polscy obywatele muszą liczyć się z nowymi podatkami oraz obciążeniami, takimi jak podatek cukrowy, podatek od „małpek” czy danina od plastiku. Na jakie opłaty musimy przygotować się w bieżącym roku? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Zmiany w podatkach 2021 w pigułce
PIT Online w 2021 roku czeka sporo zmian. Oto, na jakie zmiany muszą przygotować się polscy podatnicy:
- zmiany w formularzach podatkowych PIT,
- zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych,
- ograniczenie kwoty możliwej do uzyskania ulgi abolicyjnej,
- korzystne zmiany w tzw. uldze podatkowej dla młodych do 26. roku życia,
- nowe podatki: cukrowy, od „małpek”, od plastiku,
- estoński CIT dla przedsiębiorców,
- podwyżka podatku od nieruchomości.
Zmiany w formularzach podatkowych PIT
Od 2021 roku obowiązują nowe wzory formularzy dla rozliczeń podatku PIT. W zmienionej wersji podatnicy mają możliwość odliczenia darowizny na przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa. Zmiana dotyczy formularzy o symbolach PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-37, PIT/B, PIT/DS, PIT/D, PIT/O, PIT/SE, PIT/WZ.
Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych
Zmiany dotyczą dwóch kwestii:
- zmiana w limicie stosowania ryczałtu – zostanie on znacząco podwyższony z kwoty 250 000 euro do 2 000 000 euro,
- rozszerzenie katalogu branż i zawodów, w których możliwe jest zastosowanie zryczałtowanego sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym.
Praw do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zostało przyznane przedstawicielom wolnych zawodów, czyli m.in. adwokatom, radcom prawnym, notariuszom, biegłym rewidentom, rzeczoznawcom budowlanym, doradcom podatkowym, maklerom papierów wartościowych oraz doradcom restrukturyzacyjnym.
Ograniczenie kwoty możliwej do uzyskania ulgi abolicyjnej
Od 2021 roku ma obowiązywać ograniczenie w korzystaniu z ulgi abolicyjnej w stosunku do osób pracujących za granicą. Zostanie zmniejszona kwota wolna od podatku i wyniesie 8000 złotych. Odliczyć będzie można zaledwie 1360 złotych. Ograniczenie sprawi, że polscy rezydenci pracujący za granicą będą bardziej obciążeni podatkami.
Korzystne zmiany w uldze dla młodych
Ulga dla młodych, którzy nie ukończyli 26. roku życia, przewiduje zwolnienie z konieczności opłacania podatku. Od nowego roku grono młodych osób uprawnionych do skorzystania z tej ulgi zostało zwiększone. Na ulgę dla młodych mogą liczyć:
- osoby pracujące na umowę o pracę i umowę zlecenie,
- odbywające praktykę absolwencką,
- obywające staż uczniowski.
Wcześniej praktyka absolwencka oraz staż uczniowski nie były zwolnione z podatku, dlatego jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich młodych osób uzyskujących z tego tytułu dochody.
Nowe podatki w 2021 roku
W nowym roku musimy także liczyć się z tym, że zostaną nałożone nowe podatki. Chodzi tutaj o:
- podatek cukrowy,
- podatek od „małpek”,
- podatek od plastiku.
Szczególnie mocno polscy obywatele odczuli podatek cukrowy. Na wszystkie słodkie napoje zawierające mniej niż 20 proc. owoców została nałożona ta danina. Spowodowało to ogromny wzrost cen napojów typu cola oraz oranżad.