Do pewnego momentu najpopularniejszymi rodzajami wierteł były wersje spiralne. Od jakiegoś czasu jednak na znaczeniu zyskują wiertła stopniowe. Ich reputacja nie bierze się znikąd, a jest to efekt skuteczności i sposobu działania. Jakie są największe zalety wersji stopniowych i czym wyróżniają się one względem innych wierteł?
Zalety wierteł stopniowych
Wiertła stopniowe mają zastosowanie przy wielu rodzajach różnych metali. Sprawdzają się zarówno w przypadku cienkich blach, blach stalowych, jak i rur żelaznych. Poradzą sobie również przy wszelkich materiałach niemetalowych. W przypadku wiercenia różnych wytrzymałych przedmiotów ważny jest kąt wierzchołkowy. Dzięki niemu można ustalić długość krawędzi skrawających wiertła. W przypadku starych modeli spiralnych trzeba było dodatkowo wykańczać materiał, między innymi frazując czy usuwając zadziory. W wersjach stopniowych ten problem nie występuje.
Dużą zaletą wierteł stopniowych jest jego specjalna geometria. Dolne ostrze służy do nawiercania otworu, a jego wielkość dostosowana jest do grubości blachy. Wiertło stopniowe jest tak skonstruowane, że szybko przechodzą tu dwa boczne, symetryczne ostrza. Są one swego rodzaju narzędziami skrawającymi. Wiertło stopniowe różni się od tradycyjnego tym, że bardziej przypomina frezy. Krawędzie są w ten sposób bardzo dokładnie obrobione i nic nie trzeba dodatkowo poprawiać. Otwory przygotują się bardzo szybko, dzięki czemu nadają się idealnie w przypadku ruch czy blach.
Wszechstronność wiertła stopniowego
Wiertła stopniowe są w stanie wykonać otwór o praktycznie każdej średnicy, nie wymieniając go na inny model. Są one oznaczone w cyfrowy sposób, dzięki czemu wiadomo, do jakiego momentu trzeba wiercić. Jest to swego rodzaju system połączonych krążków o budowie piramidalnej. Pomaga to też rozszerzać wcześniej już uzyskane otwory, niezależnie od ich średnic.
Praca wierteł stopniowych jest bardzo czysta, a wszystko dzięki spiralnym rowkom umieszczonych wokół. Pomagają one odprowadzić niepotrzebny urobek, dzięki czemu nie trzeba potem czyścić miejsca pracy. Otwór wygląda dzięki temu na bardziej estetyczny, bez zbędnych zabrudzeń czy zniekształceń. Wszechstronność wersji stopniowych dotyczy również różnorodności materiału, przy który można pracować. Są to oczywiście wszelkiego rodzaju metale, ale również między innymi tworzywa sztuczne. Dzięki swojej dokładności nie uszkodzą przykładowo rury PCV, gdzie przy wersjach spiralnych mogłyby pojawić się zniekształcenia. Wiertło stopniowe radzi sobie nawet w przypadku stali nierdzewnej co pokazuje jak wysoką skutecznością dysponuje.