Rozwód rodziców a dziecko. Rodzina to istotna komórka społeczna. Ma wpływ na rozwój przyszłych pokoleń i to jak przygotowane są do przyszłego życia. Bezsprzecznie do prawidłowego rozwoju psychicznego i emocjonalnego dziecka przyczynia się obecność obojga rodziców i panująca między nimi relacja. Niestety coraz częściej rodzice podejmują decyzję o rozwodzie. Należy mieć świadomość co w takiej sytuacji dzieje się z psychiką młodego człowieka. Dwie najważniejsze dla niego osoby przestają być zgodną rodziną. Powstała pustka nie zawsze może być wypełniona przez weekendowe spotkania z drugim rodzicem. Dziecko może czuć się zagubione, a nawet zmagać się z poczuciem porzucenia.
Rozwód rodziców a dziecko
Powstałe w wyniku rozwodu zaburzenia emocjonalne, mogą rzutować na całe późniejsze życie i przekładać się na nieumiejętność zbudowania trwałych relacji. Chociaż sam rozwód zawsze jest stresujący dla wszystkich stron, warto zadbać by jak najmniej wpłynął na dziecko. Nie może ona być stroną konfliktu i być używane jako karta przetargowa.
Bardzo smutną sytuacją jest gdy jedno z rodziców utrudnia kontakt dziecka z drugim rodzicem. W momencie gdy byli małżonkowie nie mają względem siebie ciepłych uczuć, dziecko prawdopodobnie nadal kocha ich oboje. Dlatego dużą krzywdą jest ograniczanie spotkań dziecka z którymś z rodziców.
Czy rozwód jest konieczny?
Rozważając kwestię rozwód rodziców a dziecko, warto zwrócić uwagę na konieczność rozwodu jako takiego. Zawsze najpierw należy skorzystać z pomocy terapii małżeńskiej lub dobrego psychologa, by spróbować ratować związek. Nie znaczy to jednak, że trwanie w toksycznej relacji tylko ze względu na dziecko jest właściwe. Takie zachowanie może przynieść więcej szkody niż dobrego. Lepszym rozwiązaniem jest rozwód w możliwie spokojnej atmosferze i kontakt dziecka z obojgiem rodziców.
Jak rozwód rodziców przeżywają nastolatkowie?
Inaczej rozwód rodziców przeżywają małe dzieci, a inaczej nastolatkowie. W przypadku pierwszej grupy mniej rozumieją co się dzieje i często nie zauważają, że relacje rodziców ulegały pogorszeniu od jakiegoś czasu. Jednak ze względu na młody wiek łatwiej przystosowują się do nowej sytuacji, a tym samym łatwiej akceptują nowego partnera rodziców.
Natomiast nastolatkowie chociaż lepiej rozumieją mechanizm relacji międzyludzkich, często mają kłopoty by odnaleźć się w nowej sytuacji. Okres dojrzewania jest dla nich trudny i dodatkowe zawirowania, w postaci rozwodu rodziców, mogą prowadzić do popadania w depresje lub nałogi.
Zdrowie psychiczne i emocjonalne jest ważne na każdym etapie życia człowieka. Dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z problemami. Rodzice powinni uważnie obserwować zmiany w zachowaniu swoich dzieci i dbać o dobrą komunikację. Pamiętajmy też, że zaburzenia psychiczne są tak samo normalną chorobą jak grypa i przeziębienie, i nie należy się ich wstydzić.