Dbanie o rozwój dziecka to ogromne wyzwanie, które stoi przed rodzicami. W dzisiejszych czasach przykłada się wielką wagę do tego, by dziecko już od pierwszych lat życia rozwijało swoje zainteresowania, odkrywało nowe talenty i jak najwcześniej stawało się profesjonalistą w wybranej dziedzinie.
Rynek prześciga się w propozycjach edukacyjno-rozwojowych skierowanych do dzieci. Kursy programowania, nauka języka chińskiego, warsztaty inteligencji emocjonalnej. Oferta jest bardzo rozbudowana i przypomina tę skierowaną do doświadczonych ekspertów i menedżerów. Pośród nowoczesnych propozycji, znaleźć można też te bardziej klasyczne – balet, taniec czy nauka w szkole muzycznej. Czy warto posłać dziecko do szkoły muzycznej?
Czy warto posłać dziecko do szkoły muzycznej?
Ostatnia propozycja to często marzenie dzieci. Większość z nich marzy w młodym wieku o karierze muzyka lub piosenkarza. Rodzice często stają więc przed poważnym dylematem: czy warto posłać dziecko do szkoły muzycznej? Warto zastanowić się nad tym przed podjęciem decyzji i przemyśleć wszystkie aspekty takiego wyboru. Nauka w szkole muzycznej wiąże się bowiem z wieloma wyrzeczeniami. Poza nauką gry na wybranym instrumencie, w planie lekcji znajdzie się wiele innych zajęć: kształcenie słuchu, rytmika, historia muzyki to tylko niektóre z nich. Dodatkowo szkoły często wymagają uczestnictwa w szkolnym chórze lub innych zespołach. Co wiąże się z koniecznością regularnego udziału w próbach. Warto też mieć na uwadze fakt, że zajęcia w szkole muzycznej odbywają się po lekcjach w szkole podstawowej czy liceum . Tydzień szkolny ucznia szkoły muzycznej będzie więc pełen zajęć. Nierzadko lekcje odbywają się też w weekendy.
Nauka w szkole muzycznej
Nauka w szkole muzycznej to jednak, poza licznymi wyrzeczeniami i poświęceniem czasu, ogromna szansa dla dziecka. Już samo obcowanie z muzyką klasyczną i nauczycielami-artystami ma wielki wpływ na rozwój wrażliwości artystycznej. Co więcej, konieczność dzielenia czasu między edukację powszechną a szkołę muzyczną to świetny trening samodzielności, zarządzania czasem i umiejętności ustalania priorytetów. Są to aspekty szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju dziecka. Warto też zwrócić uwagę, że szkoła muzyczna wiąże się z przebywaniem w kręgu osób o podobnych upodobaniach i podobnym poziomie wrażliwości. Co z pewnością wpłynie na motywację dziecka i jego chęć dalszego rozwijania się na ścieżce muzycznej.
Nauka w szkole muzycznej to także szansa na rozwój pewności siebie. Już od najmłodszych lat młodzi artyści biorą udział w publicznych występach. A same egzaminy odbywające się zazwyczaj co semestr maja charakter koncertów. Dziecko przyzwyczajone do takich wystąpień z całą pewnością nabierze pewności siebie i uniknie stresu, który będzie w dorosłym życiu czekać jego rówieśników bez takiego doświadczenia. Nie można zapomnieć też o najważniejszym. Szkoła muzyczna to przede wszystkim wspaniała zabawa i mnóstwo satysfakcji, a na to z całą pewnością zasługuje każde dziecko.