Szlifowanie posadzki betonowej czy trawienie jej kwasem – jest to temat wielu dyskusji. Oba działania mają na celu przygotowanie podłoża do aplikacji posadzki epoksydowej. Profilowanie podłogi za pomocą jednej z metod jest bowiem niezbędne w celu zapewnienia odpowiedniego przylegania żywicy do betonu.
Która z tych dwóch metod jest lepsza? W jaki sposób lepiej przygotowujemy posadzkę betonową pod nakładkę epoksydową? Oto porównanie, które da wiele odpowiedzi.
Dlaczego należy profilować posadzkę betonową?
Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom niezwykle prosta. Dzięki profilowaniu odsłaniane są pory posadzki betonowej. Porowatość natomiast sprawia, że powłoka epoksydowa jest w stanie lepiej penetrować powierzchnię podłoża. Złe profilowanie lub jego brak jest najważniejszym powodem, dla którego powłoki żywiczne nie są dobrze położone i po prostu się odklejają.
Mało znaną ciekawostką jest fakt, że profilowania wymaga także nowo wylana posadzka betonowa. Wprawdzie świeży beton jest czysty i nie posiada uszkodzeń, ale jest zbyt mało porowaty aby zapewnić właściwe wiązanie posadzki z żywicy epoksydowej.
Szlifowanie posadzki betonowej
Szlifowanie betonu to metoda bardzo precyzyjna. Uzyskany profil betonu spełnia wszystkie wymogi producentów posadzek epoksydowych. Wyszlifowany beton ma odpowiednią gęstość i odpowiednią porowatość. Dzięki szlifowaniu możliwe jest także usunięcie niewielkich uszkodzeń posadzki.
Jest jeszcze jedna zaleta tej metody. Szlifowanie betonu pozwala na precyzyjne usunięcie najsłabszej i najluźniejszej wierzchniej warstwy podłogi. Dzięki temu epoksyd łączy się z podłożem twardym i minimalizowane jest ryzyko jego szybkiego uszkodzenia.
A jakie są wady tej metody? Przede wszystkim nie jest możliwa do wykonania bez odpowiednich narzędzi. Ponadto szlifowanie betonu powinno być wykonywane przez doświadczonych specjalistów. W przeciwnym razie zmaksymalizowane jest ryzyko powstania żłobień na powierzchni podłogi.
Dlaczego trawienie kwasem jest nadal popularne?
Trawienie kwasem nie daje analogicznych korzyści. Jest to proces bardzo trudny do kontrolowania, w wyniku którego powstaje powierzchnia o różnej gęstości. Różnice widać także w porowatości tak przygotowanej posadzki betonowej.
Dlaczego zatem trawienie kwasem jest nadal popularne? Przede wszystkim dlatego, że jest to proces niewymagający specjalistycznego sprzętu ani kompetencji. Tak naprawdę trawienie kwasem może zostać wykonane przez każdego majsterkowicza. Często też okazuje się, że w wyniku wielu prób udaje się przygotować posadzkę betonową w taki sposób, aby aplikacja powłoki epoksydowej była możliwa. Nigdy jednak nie będzie to przygotowanie równie dobre jak w przypadku szlifowania betonu. Co wpływa na trwałość nakładki.
Dlatego też zalecane jest wykonanie szlifowania. Wprawdzie zatrudnienie ekipy fachowców wiąże się z wyższymi nakładami inwestycyjnymi, ale za to możliwe jest wydłużenie czasu eksploatacji nowej powłoki. Co oczywiście oznacza oszczędność w przyszłości.