Generalny podział regałów magazynowych dzieli je na regały statyczne i dynamiczne. Jednak w każdej z tych grup można wydzielić podgrupy. Przykładowo w systemach statycznych wyróżnia się regały rzędowe i wjezdne. A w rozwiązaniach dynamicznych regały przesuwne i przepływowe.
Na tym nie kończą się podziały. Istnieją np. regały typu push-back, które stanowią modyfikację systemu przepływowego. I właśnie na regałach paletowych typu push-back się skupimy. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? Jakie przynosi korzyści operatorowi magazynu?
Charakterystyka regałów paletowych push-back
Tak jak sygnalizowaliśmy we wstępie regały magazynowe push-back są odmianą systemu przepływowego. W regałach tego typu elementami dynamicznymi są rozli lub łoża ramowe. Wybór elementu zależy od sposobu umieszczania palet na regale.
Jak wygląda załadunek regałów paletowych push-back? Wykorzystuje się do niego oczywiście wózki widłowe, które wpychają palety w gniazda regałów. Towar oczywiście przesuwa się po rolkach lub łożach. Ale nie dzieje się to automatycznie. Zautomatyzowany jest natomiast rozładunek. Wyjęcie jednej jednostki paletowej powoduje automatyczne przesunięcie jednostek znajdujących się głębiej. Przesuwanie się palet jest możliwe dzięki elementom ruchomym i sile grawitacji..
Oznacza to, że w regałach paletowych push-back obowiązuje zasada “last in – first out” (ostatnie weszło – pierwsze wyszło). Palety załadowane jako pierwsze opuszczają system regałowy jako ostatnie.
System push-back jest oczywiście wielopoziomowy. Liczba poziomów zależy od potrzeb inwestora i warunków panujących w obiekcie magazynowym.
Jakie korzyści dają regały paletowe push-back?
Nowoczesne regały paletowe typu push-back pozwalają na uzyskanie dobrych wskaźników wykorzystania powierzchni obiektu magazynowego. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze system ten umożliwia minimalizowanie powierzchni korytarzy, gdyż nie wymaga dwóch stref – załadunkowej i rozładunkowej. Dodatkowym atutem jest oczywiście możliwość składowania palet na wielu poziomach.
Tak jak wspomnieliśmy w rozwiązaniach typu push-back nie ma podziału na strefę załadunku i wyładunku. Jest to oczywistym atutem jeżeli chodzi powierzchnię. Ale brak rozdzielonych stref jest także wadą. Może bowiem powodować zwiększenie ryzyka wypadku. a to z kolei może zakończyć się uszkodzeniem infrastruktury, sprzętu lub wypadkiem z udziałem pracowników. Kolejnym ograniczeniem wynikającym z jednej strefy jest mniejsza elastyczność w obszarze organizacji pracy i zwiększania efektywności operacyjnej obiektu.
Przeglądy i prace konserwacyjne nie są działaniami pracochłonnymi i kosztogennymi. Regały magazynowe typu push-back są raczej mało awaryjne i w związku z tym nie są źródłem nieprzewidzianych kosztów eksploatacyjnych. To ich oczywisty atut, który zwiększa ich atrakcyjność dla inwestorów.
Podsumowując musimy stwierdzić, że regały paletowe typu push-back są rozwiązaniem ciekawym. Na pewno doskonale sprawdzą się w obiektach wymagających maksymalnego wykorzystania powierzchni. Przy dobrym projekcie może to być system efektywny i nie wymagający bardzo wysokich nakładów inwestycyjnych.